İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi (iha.shgm.gov.tr) Kullanımı

İHA Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün insansız hava aracı kayıt sistemine iha.shgm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sayfadan yukarıda yer alan kayıt oluştur sayfasından bireysel ya da ticari olarak kayıt olabilirsiniz. Bireysel kayıt olurken T.C. kimlik numarası, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, iletişim bilgileriniz gibi bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmeniz beklenmektedir.

 

 

Ticari olarak kayıt olurken bireysel bilgilerinizin yanında ticari bilgileriniz, yani vergi numarası, vergi dairesi, ticari ünvanı, şirket iletişim bilgileri gibi bilgileri eksiksiz olarak girmeniz beklenmektedir. Ticari kayıtlar şirketler için oluşturulan kayıtlardır, şirket sorumlu işleticileri ve yöneticileri tarafından yapılmalıdır. Ticari kayıt ile firmanız için satın almış olduğunuz insansız hava aracını kaydedebilir, firmanızda bu insansız hava aracını kullanan pilotları ekleyebilir ve yetki verebilirsiniz.

 

 

Daha önce İHA kayıt sistemine kaydınız var ise şifremi unuttum sekmesinden TC Kimlik numaranız ile işlem yapabilirsiniz, yeni şifre bilgileriniz sisteme daha önce kaydettiğiniz e posta adresine gelecektir. Sisteme gerçekleştirdikten sonra, kullanıcı bilgileriniz ve şifreniz ile giriş yaptığınızda uçuş izni, pilot kaydı, satın alınan iha kaydı gibi işlemleri yapabileceğiniz ana ekran gelecektir.

 

 

Buradan sol üstte gözüken işlemler sekmesinden aşağıda belirtilen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz;

İHA Satış Kaydı: Bu sayfadan elinizde bulunan insansız hava araçlarının Yayınlanan KHK ile yurtiçinde 500 gram ve üzeri azami kalkış ağırlığındaki insansız hava aracı satanlar, satışlarını aynı gün içerisinde insansız hava aracı kayıt sistemine kaydetmek zorundadırlar. İHA satış kaydı ekranında sol üstte mevcut İHA listemiz gözükmektedir, buradan satışını yaptığımız İHA seçilip sat tuşuna basılarak insansız hava aracını satın alan birey ya da şirketin bilgileri girilerek satış işlemini tamamlayabilirsiniz. Satış işlemini tamamladığınızda işlem alımı yapan şahis ya da şirketin sistemine onaya girecektir, alıcı onayladığında da işlem tamamlanacaktır.

 

 

Satın Alınan İHA Kaydı: Bu sayfadan satın almış olduğunuz bir İHA var ise bu sayfadan onayınıza gelecektir, onayladığınızda insansız hava araçlarım listesine geçecektir, eğer satın almış olduğunuz İHA’yı kullanmadan satacaksanız ilgili kutuyu işaretlemeniz gerekmektedir, bu işlemi gerçekleştirirseniz İHA’yı kullanmadan stok olarak almış olacaksınız.

 

İHA Üretim – İthalat Kaydı: Bu sayfadan yurt dışından satın aldığınız İHA’nın ya da üretimini yapmış olduğunuz İHA’nın işlemlerini yapabilirsiniz. Eğer üretici iseniz edinme yöntemini üretim olarak seçerek İHA kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışından bireysel getirdiğiniz İHA’lar ile ilgili edinme yönteminden ilgili seçeneği seçerek işlem yapabilirsiniz. Bu aşamada İHA’mı kullanmak istiyorum seçeneğini tıklarsanız İHA’yı kullanabilir, tıklamazsanız satış için stok olarak saklarsınız.

 

 

İHA Pilot Kayıt Başvurusu: Bu sayfadan İHA pilot kaydınızı yapabilirsiniz. Lisans tipi olarak;

 • İHA 0 Sportif/Amatör
 • İHA 0 Ticari
 • İHA 1 Sportif/Amatör
 • İHA 1 Ticari
 • İHA 2
 • İHA 3

Seçenekleri mevcuttur. Sportif amatör kullanıcıları için sadece vesikalık resim ve kimlik bilgileri yeterli iken İHA 0 ve İHA 1 ticari kullanıcıları için aşağıdaki belgeler istenmektedir.

 • Vesikalık Resim: Operatörün vesikalık resmi
 • Alınan Eğitimin Dökümanı: Operatör sınıfınıza göre (İHA0-İHA1) SHGM onaylı eğitim kurumundan almış olduğunuz sertifika. Bu sertifika Droneokulu ve Robonik Mekatronik Teknolojileri tarafından SHGM onaylı bir şekilde verilmektedir.
 • Sağlık Raporu: Fiziksel mental ve ruhsal iyilik halini gösterir İHA pilotu olur ibareli sağlık raporu, bu rapor aile hekiminden alınabilir, aile hekiminin raporu vermek istememesi vb. durumlarında Ankara’da anlaşmalı sağlık merkezimizden de temin edilebilir.
 • Telsizle Haberleşme Belgesi: Bu belge konusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü web sitesi vb. unsurlardan net bir açıklama yapmamasına rağmen, kurum ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda SHT-TBÖ Talimatına göre Görerek Şartlarda Uçuş Konusunda 91 nolu (ATPL 091 VFR İLETİŞİMLER)  ve 92 nolu  (IFR İLETİŞİMLER) eğitimlerini tamamlayarak bu konuda yetkili eğitmen tarafından verilecek bir eğitimle bu belge tahsis edilebilmektedir. Eğitim kurumu olarak İHA pilotlarından bu belgenin istenmesinin gereksiz, ve SHT İHA talimatına göre yersiz olduğunu düşünmekteyiz.

Uçuş İzni Talep Et: Bu sayfadan üzerinize kayıtlı hava araçları için uçuş izni talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayfada ilgili pilot lisansınız, uçuş bölgesi, uçuş amacı, uçuş saati, irtifa, uçuş noktasını ve yarıçapını görsel olarak da ayarlayabileceğiniz bir harita ve İHA özelliklerinizi girebileceğiniz bir çoktan seçmeli menü bulunmaktadır. Ticari olarak uçuş izni talep edebilmeniz için 3. Şahıslar Mali Mesuliyet Sigortanızı yaptırmış olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda Droneokulu ve Robonik Mekatronik Teknolojileri olarak sigorta dahil eğitim paketleri sunmaktayız.

 

 

İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi “Bilgilerim” menüsünde ise aşağıdaki sayfalar mevcuttur;

 

Kişisel Bilgilerim: Kimlik ve adres bilgilerinizin bulunduğu ekrandır, bu bilgiler Mernis sisteminden alınmaktadır, sadece telefon ve e-posta bilgilerinizi sistem üzerinden değiştirebilirsiniz.

İHA’larım: Bu sayfada uçuşa hazır, satışa hazır, onay bekleyen, reddedilen ve hurda insansız hava araçlarınızı görebileceğiniz, insansız hava aracınız üzerine yapıştırmanız gereken karekodu indirebileceğiniz menü yer almaktadır. Karekodu indirip, insansız hava aracınız üzerine yapıştırmadan uçuş gerçekleştirmeyin.

Pilotluk Yetkilerim: Bu sayfadan mevcut pilotluk yetkilerinizi görebilirsiniz.

Uçuş İzin Taleplerim: Bu sayfadan mevcut uçuş izin talepleriniz ve sonuçlarını takip edebilirsiniz.

Pilotu Olduğum Şirketler: Bireysel hesabınızın pilotu olduğu şirketler listesini görebileceğiniz ekrandır. Bir ticari hesap sizi pilot olarak eklediğinde bu sayfadan onay verebilir, mevcut pilotu olduğunuz firmaları listeden çıkartabilirsiniz.

Pilotu Olduğum İHA’lar: Bireysel hesabınıza ve pilotu olduğunuz şirketlerin İHA’larının toplu listesinin bulunduğu sayfadır.

 

 

İnsansız Hava Aracı “Ayarlar” sekmesinde, şifre değiştir sayfası mevcuttur, bu sayfa üzerinden şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 

Önemli Notlar:

 • Eski İHA sisteminde mevcut olan kayıtlar, MERNİS (Merkezi Nufus İdaresi Sistemi) kontrolünden geçirilmiş ve uyumsuz olan kayıtlar silinmiştir, kayıtlarınızın kimlik bilgilerinizle Türkçe İngilizce karakter ı i s ş vb. gibi farklılıklar içermediğine emin olun. 1 Ağustos’tan sonra bu kişiler sistemden silinecektir. Kayıtlarınızın silinmemesi ve sıkıntı yaşamamak için lütfen güncellemelerinizi yapınız.
 • Yeni sistem adres bilgilerini e-devlet üzerinden çekmektedir, adres bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun.
 • İnsansız hava aracı kayıt sistemine kayıt oluştururken seri numarası, cihaz ve kullanıcı bilgilerine dikkat ediniz, girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu beyan ettiğinizi ve yanlış bilgi girmeniz halinde cezai işleme mağruz kalabileceğinizi göz önünde bulundurun.
 • Aldığınız ya da sattığınız İHA sistemlerinin kayıt işlemlerini aynı gün içerisinde gerçekleştirmenizi öneririz.
Hemen iletişime geç